Fülgyulladás kedvenceinknél
A fülgyulladás vagy más néven a külső hallójárat gyulladás az egyik leggyakoribb megbetegedés a kutyáknál. Sokkal ritkább esetben fordul elő a macskák esetében. A fül három fő részből áll, külső-, közép- és belső fülből. A legtöbb esetben a külső hallójárat gyulladása áll fent. De más megbetegedések tünetei is lehet a fülgyulladás, mint pl. allergia, bűzmirigy telitettsége, egyes autoimmun megbetegedések is előidézhetik.
A fülgyulladás oka
A kutyáknál hajlamosító tényezőként állhat fent a hosszú lógó fül, külső szőrös hallójárat, fokozott fülváladék termelés, de számos fajta is hajlamos a hallójárat gyulladásra (pl. németjuhász, spániel, bischon fajták).
A gyulladás kialakulásának számos oka lehet:
- idegentest a fülben, legtöbb esetben toklász,
- ha víz kerül a fülbe, főképp a nyári időszakban,
- élősködök, fülatkásság.
Macskáknál a legtöbb fülproblémát az élősködök, fülatkák okozzák.
A hallójárat gyulladás tünetei
A kisállat vakarja, a környezetében lévő tárgyakhoz dörzsöli, rázza ,esetleg ferdén tartja a fejét. A külső hallójárat kipirult, érintésre fájdalmas, büdös, barnás váladék ürül a fülből/ fülekből.
Minden ilyen eset észlelésekor azonnali állatorvosi ellátás javasolt! A fülben kialakult gyulladás során képződött váladékban többféle baktérium és gombafaj fejlődhet ki. Súlyosabb esetben a baktériumok a dobhártyán áthatolhatnak a közép- és belső fülbe is. Idült esetben ez a hallójárat beszűküléséhez vezethet. Időnként sajnos ez a kutya hallásának elvesztésébe is kerülhet, koordinációs zavarokhoz vezethet.
A fülgyulladás kezelése
Legfontosabb teendő a gyulladás okának megtalálása, annak megszüntetése. Egy régóta fennálló hallójárat gyulladás vagy egy idegentest esetében az állatot bódítani kell majd egy alapos fülmosást végezni. A bódítás miatt a beavatkozás előtt mindenképpen javasolt egy vérlabor készítése, az egyed általános állapotának felmérése a biztonságos bódítás érdekében. A fülmosás során először minden alkalommal fülváladék mintavételt szoktunk venni, amit mikroszkópos vizsgálatnak vetünk alá. Ennek alapján a megfelelő diagnózis ismeretében célzott kezelést kezdünk el. A folyamat végén felébresztjük a kutyust és éber állapotban engedjük haza. Otthoni utókezelésre célzott terápiát írunk elő, minimalizálva a gazdi feladatait.
Macskáknál a fülatkásság kezelésére fülcsepp, illetve spot on készítmény használatos, rendszeres fültisztítás mellett.
A problémák megelőzéseként javasoljuk a rendszeres fültoilettet. Kedvencünk rendszeres fültisztítását egy héten egyszer végezzük el!
Kérdésével és időponért forduljon hozzánk bizalommal!